Apple M1 yonga seti de Çinlilerin elinden kurtulamadı

Geçtiğimiz haftalarda Nvidia’nın oyuncu ekran kartlarına koyduğu kazım blokajını atlatması ile gündeme gelen Çinli mühendislerin artık ki amacı ie Apple M1 yonga seti oldu. Apple’ın özel bir dizaynla birleştirdiği yonga kesimlerine ayrıldı.

Apple M1’e Çin dokunuşu

Masa üstü cephesinde ARM tabanlı özelleştirilmiş yonga setlerine geçiş yaparak yeni bir periyodu başlatan Apple haliyle tasarımı da özelleştirilmiş bir halde sunuyor. Apple M1 yongasında DRAM ve NAND bellekler lehimli geldiği için yükseltme bahtı pek olmuyor ve konfigürasyonu buna nazaran seçmek gerekiyor.

Ne var ki Çinli mühendisler lehimli DRAM ve NAND belleği sökmeyi başarmış. Özel bir lehim istasyonu ile sökülen belleklerin yerine daha yüksek kapasiteler eklenmiş. 8GB RAM ve 256GB depolama olan baz Mac Küçük modeli 16GB RAM ve 1TB depolama ile güncellenmiş.

Olağanda aygıtın değiştirilmesini gerektiren bu yükseltme işini başarılı bir formda halleden mühendisler rastgele bir yazılım modifikasyonu da yapmadıklarını lisana getiriyor. Elbette her Apple M1 işlemcili aygıt sahibinin yapabileceği bir şey değil fakat üreticilerin kullandığı her türlü donanım kısıtlamasının bir biçimde aşılabileceğini göstermesi açısından kıymetli.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir