MacBook Air Sıvı Teması , MacBook Pro Sıvı Teması Sonrası

MacBook Sıvı Temas sonrası

MacBook SIVI TEMAS ve Sonrası İşlemler !
MacBook Sıvı Temas, Dökülme durumu ve Sonrasını Özetlemek İstersek...
MacBook Sıvı Temas Sonrası MacBook Çalışsa da Mutlaka Cihaz sökülerek Sıvı Temizliği ve bakımın yapılması şarttır.
MacBook Sıvı Temas Sonrasında MacBook Anakart En çok zarar gören ve Onarılabilen MacBook Parçasıdır.
MacBook Sıvı Temas Sonrası MacBook Anakartı Değiştirmek Tek Çözüm değildir. Bu Maaliyeti en yüksek ve son çare olarak başvurduğumuz İşlemdir, Bu tip Durumlarda Anakart Onarımları ile %80-90 Oranda Cihaz eski Haline gelebilmektedir.
MacBook Sıvı Temas Sonrası Klavye, Trackpad ve Pil Ünitelerinde Çoğunlukla zarar oluşmaz ve basit sıvı temizlik ile Sorunları Giderilebilir.
MacBook Anakart Sıvı temas sonrası temizlikte, Özel ULTRASONIC Havuz Kullanılmaktadır. Alkol ve benzeri solusyonlarla Anakartı tamamen temizlemek mümkün değildir. İlerki zamanlarda problem Oluşur.
    MacBook SVI TEMAS durumu, Macbook Üzerine Herhangi bir sıvının, Çoğunlukla Su, Çay, Kahve, Çeşitli İçki ya da Meyve Suları Dökülmesi durumudur. MacBook Cihazlar Sıvı temasına karşı Oldukça savunmasızdır ve seri şekilde Olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Dökülen sıvı Çoğunlukla direkt olarak Klavyenin tuşları arasından Macbook Anakart üzerine gelebilmekte, burada entegreler arasında çok hızlı bir şekilde oksitlenme, Korozyon ve kısa devrelere sebep olmaktadır. Aşırı nemli Ortamlarda uzun süre kalan Macbook cihazlarda da Anakart ve Diğer Üniteler Üzerinde Korozyon ve sonrasında Kısa devreler oluşabilmektedir.
Sıvı Temas durumlarında En çok zararı anakart görebilmektedir. Ayrıca anakartın yanında yer alan IO Kontrol kartı, Klavye ve Trackpadi Anakarta bağlayan flex Kablo uçları ve Trackpad ve Klavyenin Kendisi de Zarar Görebilmektedir. Bu zararlar dökülen Sıvının Miktarına ve Türüne göre Değişilklik Gösterebilmektedir. Macbook Sıvı temas durumlarının %90 ında anakart , %50 sinde Flex kablo bağlantı uçları ve IO Kart zarar görmektedir. Kullanıcı Datalarının olduğu SSD Ünitesinde çoğu durumda zarar oluşmamakta ve Onarım sonrası aynı şekilde çalışmaktadır. LCD Ekranların içine de, Seyrek de olsa bazı durumlarda sıvı girebilmekte, Lcd değişmek zorunda olabilmektedir. Bazı durumlarda lcd sıvılı olduğu halde çalışabilmekte, sıvı görselde önce leke olarak görülüp zamanla kendiliğinden kaybolabilmekte ya da daha belirsiz bir hal almaktadır.
Sıvı Temas Olan MacBook cihazlar, Çalışsa dahi Mutlaka Sıvı Temas Sonrası İşlemler Uygulanmalıdır. Çünkü sıvı temas sonrası oluşan korozyonlar, Uzun bir zaman sonra dahi olsa mutlaka Cihazın çalışmasını etkileyecek belkide Susmasına sebep olacaktır. Ve uzun zamanda Oluşan Sıvı temas etkileri daha masraflı işlem gerektirebilmektedir.
Sıvı Temas Sonrası yapılmaya çalışılan acil müdahaleler çok fazla işe yaramaz, Çünkü anakart veya diğer ünitelerin sıvıyla temasından sonra yapılacak tek şey, Cihazın sökülerek dökülen sıvıdan tamamen temizlenmesi ve Anakart üzerinde Oluşan zararlar ya da Kısa devrelerin giderilmesidir.
MacBook sıvı temas sonrası birçok durumda, Cihaz Çalışsa da MacBook Fanı sürekli çalışmakta, MacBook Çalışması çok yavaşlayabilmekte, Bazen de MacBook normalden fazla ısınabilmektedir. Bu durumlar da MacBook Anakartın kısa devrede olduğunu ve  Acil müdahale gerektirdiğinin Göstergesidir.

MacBook Cihazlarda, Sıvı Temas sonrası Yaptığımız İşlemler ..!
MacBook Cihazlarda Sıvı Temas sonrası İşlemlerde İlk Hedefimiz, Anakart değişime gerek bırakmadan, Anakart Bölgesel temizlik ve Mikro düzey Onarım işlemleri ile Cihazı Tekrar Çalışma hayatına döndürebilmektir.
Sıvı temas sonrası, Beklenen zamana ve Sıvı temas Miktarına ve Cinsine göre Anakart üzerinde Korozyon ve Oksidasyon Oluşmakta ve bu da kısa devreye yol açmaktadır.
Macbook Cihazınız bize ulaştıktan sonra yapılacak İşlem Algoritması aşağıdaki gibidir...
Macbook Açılır ve önce Görsel tesbit, sonrasında çeşitli testlerle arıza boyut ve bölgeleri belirlenir.
Apple özel ASD ve UX Testlerde MacBook Ünite Bilgileri SSD, RAM, PİL, KLAVYE, TRACKPAD,LCD Sağlık ve Ömür bilgileri tesbit edilir.
Arıza tesbit raporu kesinleşir, Cihaz sahibine bilgi verilir.

Bu Kademeye Kadar tüm İşlemler ve Ayrıntlı Arıza Tesbiti Ücretsizdir ! Fiyatlama da Yapılarak Cihaz sahibinden Onay İstenir.
Servis Onayı alınan MacBook cihaz Onarım işlemi başlar, MacBook Anakart Sökülür, Sıvı temaslı kısımlar tamamen giderilir. Korozyon varsa Ultrasonic Havuz banyosuna Alınarak temizlenir. Anakart üzerinde zarar gören komponentler, birebir orijinal ve yenisiyle değiştirilir.İşlem sonrası yapılacak son testlerden sonra MacBook  "3 Ay Garantili" Olarak Teslim Edilir.

MacBook Sıvı Temas sonrası Tavsiyelerimiz ..!
MacBook Cihazınızın Şarj Kablosu Bağlantısı varsa Sökünüz,
MacBook Cihazınızı Kapatınız ve Kesinlikle Kullanmaya Çalışmayınız,
Varsa, Çevre Cihaz/usb/vs. bağlantılarını çıkarınız,
Ters çevirip Bekletmek Gibi Yöntemleri biz Tavsiye etmiyoruz, Çünkü altta kalacak LCD Ekranın kenarlardan sıvı alması, daha fazla zarar ve masrafa yol açabilir.
Prince Yatırmak, kurutma makinesi ile kurutmak gibi işlemler de maalesef çok faydasızdır. MacBook Cihazlar sıvı temasına karşı maalesef korunaksız ve hassastır. Sıvı klavye tuşları arasından direkt anakart üzerine gelir. Bu sıvının artık buradan teknik müdahale olmadan yok edilmesi zordur. Çok az nem dahi kalsa, kısa sürede Oksitlenme ve Korozyon Olmaktadır. uzman kişlerce açılarak ve Anakart sökülerek İşlem yapılmalıdır.
Sıvı Temas sonrası cihaz bazen çalışmaya devam edebilir ama çoğunlukla susar. Ya da Çalışabilir ancak ısınma yapar, fanı sürekli çalışabilir. Her İhtimalde de mutlak müdahale şarttır. Aksi taktirde ileride daha fazla zarara sebep olur.

 

 • Tüm Soru ve Detaylı Arıza Bilgisi Almak İçin Lütfen Servis Merkezimiz ile iletişime Geçiniz ; 
  Tüm Apple ürünlerinizi ileri teknoloji cihazlarımız ile kontrol edilerek en kesin çözümü size sunuyoruz. Notebooklarınızın tam bir check –up ile size net fiyat ve doğru yönlendirme yapılarak ilk gün ki gibi kullanabileceksiniz.

  Firmamız onarımını yaptıkları ürünler konusunda 3 ay garanti vererek orijinal parça ve kaliteli teknik bilgisinin arkasında durmaktadır.

  Diğer illerden cihazlarını onarım için yollamak isteyen müşterilerimize ücretsiz kargo ve paketleme hizmeti sunmaktadır.

  Macbook Tamir

  Apple ürünlerini gerek iş hayatında kullanan kurumsal firmalara, bağımsız kurum ve kuruluşlara, tasarım yapan işletmelere, grafik öğrencilerine, müzikseverlere ve müzisyenlere, eğitim veren öğretmenlere, gerekse günlük yaşamında Apple ürünlerinden vazgeçemeyen Apple tutkunlarına, ürünlerin yazılımsal ve donanımsal bütün problemlerine yanıt verebilen, tecrübeli ekibi ve teknik donanımı ile destek sağlayabilen, çözüm odaklı, Apple ürünlerini ve aksesuarlarını temin edebilen kullanıcılara hizmet vermeyi asli görevlerinden sayan Apple seven ve vazgeçemeyen, ailenizden biri gibi hissedebileceğiniz, güvenilir, teknoloji firması. MacBook Air, iMac ve MacBook Pro cihazlarınızın bütün problemleri ve aksesuarlarının temini için bizimle iletişime geçin.

  Aras kargo anlaşma kodumuz: 143 633 801 1427

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir