BLOG

Macbook pil sağlığı nasıl korunur?

macbook batarya kullanımı

Yeni alınan bataryayı kesinlikle şarj etmeden kullanmayınız. İlk kullanımda bataryanın düşük performans göstermesi normaldir. Batarya gerçek performansına 5-10 şarj ve deşarj işleminden sonra ulaşır.

MACBOOK BATARYASININ UZUN ÖMÜRLÜ OLMASI IÇIN YAPILACAK IŞLEMLER.

Yeni alınan bir bataryanın ilk kullanımı çok önemlidir ve bataryanın gelecekteki ömrü ve performansı büyük oranda ilk kullanımda belirlenir.

Yeni aldığınız bataryayı ilk olarak şu şekilde kullanınız:

Yeni alınan bataryayı kesinlikle şarj etmeden kullanmayınız. Notebooka bağlı ve notebook kapalı vaziyette iken yaklaşık 10-12 saat şarjda bırakınız. Notebooku çalıştırdığınızda bataryanın %100 dolmuş olduğunu göreceksiniz. Bataryayı %5 seviyesine kadar deşarj edip tekrar %100 oluncaya kadar şarj ediniz. Bu işlemi 4-5 kez tekrar ediniz. Bataryanız gelecekteki kullanımı için en verimli şekilde hazırlanmış olacaktır. İlk kullanımda bataryanın düşük performans göstermesi normaldir. Batarya gerçek performansına 5-10 şarj ve deşarj işleminden sonra ulaşır.

Mac dizüstü bilgisayarınızın piliyle ilgili yardım alma

Mac dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü nasıl optimize edeceğinizi, pil sorunlarını nasıl gidereceğinizi ve nasıl servis alacağınızı öğrenin.

 • Pilinizin ömrünü optimize etme
 • Pil sağlığını kontrol etme
 • Pil sorunlarını tanılama

Pilinizin ömrünü optimize etme

Dizüstü bilgisayarınızın pil ömrü bilgisayarınızın konfigürasyonuna ve bilgisayarı nasıl kullandığınıza bağlıdır. Burada bilgisayarınızın pilinden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacak bazı ayarlara ve adımlara yer verilmiştir.

Pil tercihlerini kontrol etme

Sistem Tercihleri'ndeki Pil bölmesinde Mac dizüstü bilgisayarınızın pil ömrünü iyileştirmenize yardımcı olacak ayarlar bulunur. Pil ayarlarını görüntülemek için Apple menüsü  > Sistem Tercihleri'ni seçin ve Pil'i veya Enerji Tasarrufu'nu tıklayıp Pil sekmesini seçin.

Pil Sistem Tercihleri penceresindeki pil seçenekleri

Yukarıdaki örnek macOS Big Sur'dan alınmıştır. Otomatik grafik değişimi ve Power Nap gibi bazı özellikler her Mac dizüstü bilgisayarda veya her macOS sürümünde bulunmaz.

Maksimum pil ömrü için aşağıdaki ayarları kullanın:

 • "Pille çalışırken ekranı hafif soluklaştır" seçeneğini açın. Bu ayar, bilgisayarı güç kaynağından çıkardığınızda Mac'inizin ekran parlaklığını u olarak ayarlar.
 • "Pille çalışırken Power Nap'i etkinleştir" seçeneğini kapatın. Bu ayar, Mac'inizin uyku sırasında e-postaları veya diğer iCloud güncellemelerini kontrol etmesini engeller ve böylece bekleme süresini iyileştirir.
 • "Pille çalışırken video yayınını en iyi duruma getir" seçeneğini açın. Bu ayar, pille çalışırken yüksek dinamik aralık (HDR) özelliğine sahip videoların daha az güç tüketen standart dinamik aralıkta (SDR) oynatılmasını sağlar.
 • "Otomatik grafik değişimi" seçeneğini açın. Bu ayar birden çok grafik işlemciye sahip MacBook Pro modellerinin, pil ömrünü en üst düzeye çıkarmak için otomatik olarak işlemciler aralarında geçiş yapmasını sağlar.

Ekran parlaklığını ayarlama

Saptanmış ayar, gücü korumak için ekran parlaklığının otomatik olarak belirlenmesidir. Otomatik parlaklığı kapatırsanız pil ömrünü korumak için bu seçeneği daha sonra yeniden açmanız gerekir. Parlaklığı otomatik olarak ayarlamak için Apple menüsü  > Sistem Tercihleri'ni seçin, Ekranlar'ı tıklayın ve "Parlaklığı otomatik olarak ayarla" seçeneğini açın. Parlaklığı elle nasıl ayarlayacağınızı öğrenin.

Pil sağlığını kontrol etme

Pilinizin sağlığını Pil tercihlerinden veya Pil durumu menüsünden kontrol edebilirsiniz:

 • macOS Big Sur'da Apple menüsü  > Sistem Tercihleri'ni seçin, Pil'i tıklayın, kenar çubuğunda Pil'i seçin ve ardından Pil Sağlığı'nı tıklayın.
 • macOS Catalina veya önceki sürümlerde Option tuşunu basılı tutun ve pil durumu menüsünü görüntülemek için menü çubuğundaki pil simgesini tıklayın.

Aşağıdaki durum göstergelerinden birini görürsünüz:

 • Normal: Pil normal şekilde çalışıyor.
 • Servis Öneriliyor: Pilin şarj tutma kapasitesi aygıtın yeni alındığı zamana kıyasla daha az veya pil normal çalışmıyor. Mac'inizi güvenli bir şekilde kullanmaya devam edebilirsiniz ancak pilinizi kontrol ettirmek için bir Apple Store veya Apple Yetkili Servis Sağlayıcısına götürmeniz gerekir.

Piliniz için servis almak üzere Apple ile irtibat kurun.

Piliniz yeni alındığı zamana kıyasla daha az şarj tutuyorsa veya pilinize servis işlemi uygulanması gerekiyorsa macOS'in önceki sürümlerinde pil durumu olarak şunlardan biri görüntülenebilir: Kısa Sürede Değiştirin, Şimdi Değiştirin veya Pili Kontrol Ettirin. Pilin düşen şarj kapasitesi deneyiminizi etkiliyorsa pilinizi bir Apple Store veya Apple Yetkili Servis Sağlayıcısına götürerek kontrol ettirin.

Bazı üçüncü taraf uygulamalar pil sağlığı hakkında bilgi verir ancak bu uygulamalar tarafından bildirilen veriler yanlış olabilir ve sistemin gerçekte ne kadar çalışma süresi kaldığını kesin olarak göstermez. Yukarıda açıklandığı şekilde pil sağlığı menüsünde bildirilen bilgilere güvenmek en iyisidir.

Pil sorunlarını tanılama

Donanımınızı nasıl kontrol edeceğinizi, yüksek düzeyde enerji tüketen uygulama veya özellikleri nasıl belirleyeceğinizi ve şarj sorunlarını nasıl gidereceğinizi öğrenin.

Tanıları çalıştırma

Pil sorunlarını gidermek için Mac dizüstü bilgisayarınızdaki yerleşik tanılar harika bir başlangıç noktasıdır. Mac'inizde Apple Tanıları'nı nasıl kullanacağınızı öğrenin.

Apple Tanıları herhangi bir sorun saptamazsa pil sorunlarınızı giderme hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Pil durumu menüsünü kontrol etme

Pil durumu menüsü, pilin doluluk oranını ve şu anda şarj olup olmadığını gösterir. Bu menü, menü çubuğunun sağ tarafında bulunur:

Pil menüsünün açık olduğu macOS Big Sur menü çubuğu

Ayrıca, pil durumu menüsünde ekranınızın veya herhangi bir uygulamanın önemli ölçüde enerji kullanıp kullanmadığını da görebilirsiniz. Ayrıca, pil gücünden tasarruf etmek için, listelenen uygulamaları kapatmayı da düşünebilirsiniz.

macOS Big Sur'da iyileştirilmiş pil şarjını kullanıyorsanız Mac'iniz güç kaynağına bağlıyken, şarj işleminin duraklatılıp duraklatılmadığı veya pilinizin ne zaman tam olarak şarj edileceği gibi ek bilgiler görürsünüz. Şarj işlemi duraklatılmışsa ve Mac'inizin daha erken bir zamanda tam olarak şarj edilmesi gerekiyorsa Şimdi Tam Şarj Et'i tıklayın.

Şarj sorunlarını giderme

Mac'inizin güç adaptörünü tanımaması veya 0 şarj olmaması gibi diğer sorunlarla ilgili yardım alın.

Mac'iniz şarj olmuyorsa

Bilgisayarınız için doğru vat gücündeki AC adaptörünü kullandığınızı doğrulayın. Sistem için gerekli olandan daha düşük vat gücüne sahip bir güç adaptörü bilgisayarı güvenilir bir şekilde şarj etmeyebilir. Bilgisayarınızla hangi güç adaptörünü kullanacağınızdan emin değilseniz Mac dizüstü bilgisayarınıza uygun güç adaptörünü ve kabloyu bulun.

Daha fazla yardım için USB-C güç adaptörünüzün Mac dizüstü bilgisayarınızı şarj etmemesi durumunda ne yapmanız gerektiğini öğrenin. Sorunlar devam ederse Mac'inizi kapatın, ekranı 30 saniye boyunca kapalı tutun ve ardından aygıtı şarj etmeyi yeniden deneyin. Intel tabanlı bir Mac'iniz varsa SMC'yi sıfırlayın.

Mac'iniz %100 şarj olmuyorsa

macOS Big Sur'da iyileştirilmiş pil şarjını kullanıyorsanız veya aygıtınızda macOS Catalina ya da önceki bir sürüm yüklüyse, güç adaptörü uzun bir süre boyunca bağlı kaldıktan sonra bile bazı durumlarda pil macOS'te tam şarj (0) göstermeyebilir. Bu normal bir davranıştır ve pilin toplam kullanım ömrünü uzatmaya yardımcı olur.

Mac dizüstü bilgisayarınızdaki pil için servis işlemi

Yerleşik pile sahip MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro bilgisayarların pilleri yalnızca bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı tarafından veya Apple Store'da değiştirilmelidir. Yerleşik pili kendiniz değiştirmeye çalışırsanız aygıtta hasara yol açabilirsiniz ve bu tür hasarlar garanti kapsamına girmez.

Eski Mac dizüstü bilgisayarların bazılarında sizin değiştirebileceğiniz çıkarılabilir piller bulunur. Çıkarılabilir pil servisi hakkında yardım almak için bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı veya Apple Store ile irtibat kurun.

Pil garanti bilgileri

Apple Bir Yıllık Sınırlı Garantiniz, kusurlu bir pilin değiştirilmesini de kapsar. Mac dizüstü bilgisayarınız için AppleCare Protection Plan satın aldıysanız ve pilin kapasitesi, orijinal kapasitesinden � daha azsa Apple, dizüstü bilgisayarın pilini ücretsiz olarak değiştirir. Söz konusu garanti kapsamı için uygun değilseniz ücret karşılığında pilin değiştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Mac dizüstü bilgisayarlardaki pilleri anlama

MacBook, MacBook Air ve MacBook Pro bilgisayarlarda kompakt bir alanda maksimum pil ömrü sağlayan lityum polimer piller bulunur. Pil teknolojisini ve pil ömrünü anlamak için yaygın pil terminolojisini bilmekte yarar vardır:

 • Devir sayısı: Pillerin belirli bir devir sayısı kadar çalışması beklenir. Bu sayı, pilin ömrü süresince toplam ve kısmi yük boşalması devirlerinin toplam sayısıdır. Mac dizüstü bilgisayarlarda pil döngüsü sayısını belirleme başlıklı makaleyi inceleyerek bilgisayarınızın devir sayısı sınırını görebilirsiniz.
 • Tam şarj kapasitesi: mAH (miliamper-saat) cinsinden ölçülen bu değer, pilin sahip olabileceği güçten aygıtı kapatmak için gerekli enerji çıkarıldığında elde edilen güç miktarını ifade eder. Pil, kullanım ve yıpranma nedeniyle boşaldıkça bu değer düşer.
 • Kalan şarj kapasitesi: mAh (miliamper-saat) cinsinden ölçülen bu değer, o anda pilde kalan güç miktarını gösterir. Bilgisayarın AC güç kaynağına bağlı değilken kullanılması, pildeki güç boşaldıkça bu değerin düşmesine neden olur.
 • Kusurlu: Malzemede veya işçilikteki kusur ya da üretim hatası nedeniyle çalışmayan piller kusurlu kabul edilir. Kusurlu piller Apple'ın bir yıllık sınırlı garantisi ve genişletilmiş servis sözleşmeleri kapsamındadır.
 • Yük: Görev veya görevler tarafından gerçekleştirilen etkinlik miktarıdır. Bazı yoğun güç gerektiren işlemler pil üzerinde daha fazla yük oluşturur ve şarj başına çok daha az çalışma süresine neden olur.
Tüm Apple Bilgisayar ürünlerinizi ileri teknoloji cihazlarımız ile kontrol edilerek en kesin çözümü size sunuyoruz. Notebooklarınızın tam bir check –up ile size net fiyat ve doğru yönlendirme yapılarak ilk gün ki gibi kullanabileceksiniz.

Firmamız onarımını yaptıkları ürünler konusunda 6 ay garanti vererek orijinal parça ve kaliteli teknik bilgisinin arkasında durmaktadır.

 

Diğer illerden cihazlarını onarım için yollamak isteyen müşterilerimize ücretsiz kargo ve paketleme hizmeti sunmaktadır.

Aras kargo anlaşma kodumuz: 143 633 801 1427

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Open chat
💬 Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?
FELİX BİLİŞİM ile iletişime geçtiğiniz için teşekkürler! Size nasıl yardımcı olabiliriz?

- TEK TARAFLI KARGO ÜCRETSİZ

-ARIZA TESPİTİ YAPMADAN FİYAT VEREMİYORUZ

- YERİMİZ İSTANBUL AVCILAR DA

- DİLERSENİZ ELDEN DİLERSENİZ KARGO İLE TESLİM EDEBİLİRSİNİZ

Dipnot : Teknik Servisimiz hiç bir markaya bağımlı çalışmamaktadır.
Garanti dışı kalan veya isteğiniz doğrultusunda tüm notebook cihazlarınıza teknik servis hizmeti vermekteyiz.